Nízkoenergetické nebo pasivní dřevostavby?

Vyplatí se investice do nízkoenergetického domu, a pokud ano, za jak dlouho se navrátí? To je častá otázka při rozhodování.

 

Pasivní dřevostavba v našich podmínkách není výhodná, tak jak by se mohlo zdát, a to díky našim průměrným klimatickým podmínkám, kdy oproti klimatu u Rakušanů či Němců je více slunečno a méně mlhavo. V takových klimatických podmínkách je stoprocentní využití pasivního domu možné a efektivní – ne bohužel však u nás v České republice.

 

Vyšší náklady vložené do výstavby pasivní dřevostavby a návratnost investice a následný zisk jsou v našich klimatických podmínkách nerentabilní. Navíc návratnost vyšších nákladů prodlužují náklady na údržbu či případné opravy rekuperační jednotky u každého pasivního rodinného domu.

 

K nízkoenergetickým dřevostavbám a našemu hodnocení. Nechat si postavit nízkoenergetickou budovu je ve srovnání s pasivním bydlením mnohem jednodušší, protože sice rovněž staví na kvalitní izolaci, ale technické provedení tohoto typu domu je méně náročné investičně i technologicky.

 

Dřevostavba ve stylu bungalovu