Chytře na ještě levnější provoz bydlení v dřevostavbě

Křivka cen energieMěsíc co měsíc musíte ze své peněženky zaplatit nemalé částky za energie. Neustálé zdražování cen elektřiny, vody, plynu, potravin, benzinu, nafty budou stále růst a zatěžovat čím dál víc váš rozpočet, protože jinak to prostě nejde?

 

Poradíme Vám jak tyto dopady co možná nejlépe a optimálně eliminovat, tak aby se Vás zdražování dotklo co nejméně. Ceny rostou rychleji než Váš plat. Pojďme si tedy říci konkrétně o možnostech jak vyzrát a ušetřit.

 

První Váš krok je už ten, že máte záměr postavit si nízkoenergetickou dřevostavbu, která Vám po celou dobu od nastěhování začne šetřit měsíčně tisíce korun oproti jiným stavbám.

 

Dalším krokem je zamyslet se nad tím, jaké máte volby k dalším možnostem úspor ve vlastní dřevostavbě.

 

Šetříte na provozu domácnosti? Stačí si osvojit několik návyků. Např. vařit s poklicemi, pořídit si úsporné elektrospotřebiče, nenechávat zbytečně téct vodu při mytí nádobí nebo čištění zubů, využívat více sprchování nežli napouštění vany.

I takto banální věci mohou ovlivnit výdaje v řádech tisíců korun ročně.

 

 

Úsporné spotřebiče

Pračka i myčka se dají naprogramovat na sepnutí při odběru v době nejnižšího tarifu, to pro Vás budou další úspory v dřevostavbě navíc. Myčka nádobí Vám navíc ušetří čas, který využijete jistě příjemněji.

 

Větrání domu

Otevřete okno dokořán na pět minut, žádné větrání na ventilačku. Rychlé vyvětrání vymění vzduch a nestihne natolik ochladit místnost, aby muselo topení zvýšit výkon.

 

Rychlovarná konvice

Je nejúspornějším způsobem ohřevu vody, přesto jí připravujte jen nutné množství. Klidně v ní ohřívejte vodu i na vaření namísto ohřevu vody na plotně, ušetříte čas i peníze.

 

Koupelna

Ráno Vás rychleji probere chladnější sprcha. Každý den tak ušetříte 50l vody. Při čištění zubů používejte kelímek nebo vodu (i při běžném mytí) alespoň průběžně zastavujte. Za 2 minuty proteče v průměru 20l vody.

 

Rekuperace vody při sprchování

Při sprchování lze navíc použít průtokový ohřívač s rekuperací, kdy jednoduše odtékající voda předehřívá přitékající vodu.

 

Osvětlení interiéru dřevostavby

Pořiďte si systém osvětlení, které reflektuje Váš způsob pohybu po dřevostavbě se schopností zhasínat i rozsvěcet. Čidlo pohybu pro osvětlení stojí 250 Kč a reaguje okamžitě, délku svitu si můžete sami nastavit na čidle.

Klasické žárovky vyměňte za úsporné, nejnovější LED. Úspora energie při využití LED zdrojů je oproti vláknovým žárovkám  80%- 93%, u zářivek je to pak více než 60%. Úspora el. energie na osvětlení se může pohybovat v řádu desítek tisíc Kč/ročně.

Rozdíl v pořizovací ceně investice je v závislosti na svícení 1 až 2 roky.

 

Graf úspor

Levný tarif elektřiny v dřevostavbě

Úsporu v řádu dobrých pár tisíců korun ročně můžete očekávat, máte-li smlouvu s dodavatelem na levnější tarif.

Dnešní nové spotřebiče jsou tiché a tak můžete nastavit spuštění pračky, sušičky,  myčky i v nočních hodinách nebo i přes den, kdy běží levnější tarif mimo špičku. Sami zapřemýšlejte, co by se dalo ještě sepnout, co třeba kávovar, pekárna chleba. Přístroje, které nepoužíváte, zásadně vypínejte ze zásuvky (i pohotovostní režim jakéhokoli spotřebiče má odběr elektřiny), to Vás stojí ročně několik tisíc korun.

 

Běžná možnost úspory vody

Pákové vodovodní baterie jsou úspornější než baterie s kohoutky. Používáním sprchy místo vany ušetříte týdně až 400l vody, splachujete-li klozet pomocí tlačítka WC stop (cena od 250 Kč), snížíte spotřebu pitné vody o stovky litrů.

 

Nádobí svěřte myčce

Nejnižší spotřeby vody při mytí nádobí docílíte použitím myčky - spotřeba je cca 10 až 30l. Mytí v dřezu - spotřeba cca 15 až 40l. Myjete nádobí pod tekoucí vodou? Pak Vás tento způsob mytí vychází zhruba na 20 až 70l.