Realizace Ametyst 118  Interiér Ametyst 118Studie Ametyst 118


Realizace rodinného domu: Ametyst 118

Přítah venkovního vzduchu

Venkovní přítah vzduchu do rodinného domuNespalujte si sami kyslík v domě, kde žijete.


I tento bonus je již započten ve standardním provedení výstavby

 

Dřevostavby a externí přívod vzduchu ke krbovým kamnům či krbu je tím správným řešením vytápění rodinného domu.

 

Krby i krbová kamna vyžadují dostatek kyslíku pro spalování. Při nedostatku vzduchu dochází ke špatnému spalování.

Dřevo dobře nedohoří, zbytečně tak plýtváte palivem.

Navíc bez externího přítahu vzduchu spalujete kyslík v obytném prostoru dřevostavby.

 

Pokud za hodinu spálíte 5kg dřeva, kamna spotřebují kolem 50m³ vzduchu.

 

Proto vřele doporučujeme zahrnout externí přívod vzduchu a je i již v ceně standardní výstavby dřevostavby. 

 

Jako budoucí vlastníci dřevostavby budete mít rodinný dům kvalitně zaizolovaný. Pro krb či krbová kamna je důležité správné hoření. Nasávání čerstvého vzduchu (viz. obrázek vlevo) Vám jednoduše znázorní princip spalování bez toho, aby byl spalován kyslík z obytných prostor Vašeho domu.


Většina výrobců již dnes nabízí krby nebo krbová kamna s možností napojení vzduchu zvenčí (z exteriéru). Nabídka krbů a krbových kamen je dnes na trhu opravdu široká a tak si vybere každý z Vás podle svého vkusu.

 

Externí přívod vzduchu, který je přiváděn zvenčí (tedy z exteriéru) a to základovou deskou pro dřevostavbu.

 

Připojení je snadné jak u krbu nebo krbových kamen. Uložení přívodu venkovního vzduchu v základové desce je výhodné pro dobré hoření již tím, že je uloženo níž než samotné topeniště.

 

Dodatečné instalace po výstavbě jsou sice také možné, ale jejich efekt při hoření a možné způsoby napojení jsou méně efektivní a více náročné na dodatečnou investici.

 

Dostatek kyslíku ke správnému hoření je nedůležitější podstatou správné procesu spalování. Ten se následně přemění na spaliny a ty jsou dál odváděny komínovým tělesem.

 

Dříve byly stavby netěsné (netěsná okna, štěrbiny) a do domu se tak neustále dostával nový vzduch. Absence spotřebovaného kyslíku v domě při topení nebyla tak extrémní jako je tomu dnes.

 

Dřevostavby svou technologií dosahují úspor při vytápění domu právě systémem dokonalé výstavby a tak rozhodně není možnost úniku tepla, ale ani přívod vzduchu (kyslíku) netěsnostmi ve stavbě.

Proto je důležité, aby součástí výstavby dřevostavby byla možnost napojit se na venkovní přívod vzduchu. Pokud v dřevostavbě přítah venkovního vzduchu není, kamna budou hořet dobře hodinu, dvě (podle velikosti místností). Po větší spotřebě kyslíku začne nepatrně klesat tlak. Dojde následně k tomu, že tah do komínu slábne a může dojít i k tomu, že krb či krbová kamna začnou pozvolna kouř vypouštět do místnosti.  

 

Při správném hoření pak snadno a lehce regulujete množstvím a intenzitu dodávaného vzduchu a tím rychlost hoření a spalování.

 

   

 

Ukázka pro napojení přítahu venkovního vzduchu na krbová kamna.

Venkovní přítah vzduchu do bungalovu